Artykuły Pilar

Moderatorzy: RattyAdalan, Moderator

Artykuły Pilar

Postprzez Pilar » sobota, 19 maja 2012, 20:56

O czytaniu ze zrozumieniem

Czytanie, to pierwsza czynność, jakiej jesteśmy uczeni na samym początku naszej drogi, ku edukacji. Nic w tym dziwnego – przecież bez tej umiejętności, nikt daleko nie zajdzie. W dzisiejszych czasach zdolność czytania znaczy niemalże tyle samo, co władanie biegle kilkoma językami. Przez początkowe lata nauczania szkolnego, młody człowiek kształtuje znajomość liter, poprawne budowanie zdań, odczyt różnych tekstów, a także ustne wypowiedzi. Wszystko to, po to, by w końcu nabyć jeszcze jedną, ale bardzo ważną umiejętność – czytanie ze zrozumieniem.

Każdy z nas przeczytał w swoim życiu, jakiś tekst. Dla jednych będzie to gazeta, a dla drugich książka – ambitna lub też nie. Człowiek, który czyta gazetę, poszukuje w niej albo programu danej stacji, albo ciekawych artykułów. Czytając książkę, poznajemy historię w niej zapisaną. Z każdą stroną poznajemy bohaterów i ich losy.
Ale, czy każdy wyciąga z niej to samo? Tu właśnie przydaje się, wspomniane przeze mnie, czytanie ze zrozumieniem. To, nie tylko śledzenie wzrokiem słów. Osoba, która chce przeczytać cokolwiek powinna rozumieć to, co przyswaja.

Niedawno napisałam opowiadanie. Opisywało bardzo smutną, lecz prawdziwą, historię dwóch oszukanych dziewczyn. Przez swoją niczym nie zachwianą wiarę w drugiego człowieka zostały oszukane przez inną kobietę. Po naniesieniu poprawek stylistycznych, poprosiłam dwie osoby o przeczytanie i ocenę wzbudzonych uczuć. Dziewczyny te były w różnym wieku. Miały także inny poziom wykształcenia. Tekst miał długość Strony A4. Po dokładnie dwóch minutach usłyszałam:
- Piękne! Ty to masz talent
- Ale, co czujesz? – spytałam podenerwowana, usłyszaną wypowiedzią.
- No radość... No, co mam ci powiedzieć, jak ty, tak ładnie piszesz – odpowiedziała, pierwsza z czytelniczek.
- A ty, co czułaś? – zwróciłam się do drugiej z koleżanek.
- Oj... Znowu historia z rakiem. Smutne to – powiedziała odkładając kartkę.
- No dobrze, ale co odczułaś, jak skończyłaś? – zapytałam, tym razem już niemalże wściekła.
- Czy to znaczy, że nie wolno mieć blogów? – spytała, patrząc na mnie.
Dalsza dyskusja nie miała zupełnego sensu. W dodatku, zastanowiło mnie to, jak można przeczytać, tak szybko całą stronę? Nie widziałam sensu dalszej próby porównania swojego tekstu z odczuciem innych. Zdeterminowana chęcią porównania opinii innych z tymi dwoma, swój tekst opublikowałam na jednym z portali. Na samym początku poprosiłam o opinie, dotyczące odczuć. Tam, co najbardziej mnie zdziwiło, mimo ponad czterdziestu odsłon tekstu, doczekałam się jednego komentarza. Co śmieszniejsze, odniosłam wrażenie, jakby komentarz ten nie miał nic wspólnego z odniesieniem się do treści, lecz było to moim zdaniem pisanie i ocena w celu rewanżu – czyli, ja tobie ocenię i ty mi oceń – w dodatku - tak samo. Teraz pytam? Czym w dzisiejszych czasach jest czytanie? Czy już wszyscy przerzucili się na tzw. Audio-booki? Słuchają tekstu, ale co z jego zrozumieniem? Czytamy z zamiłowania, lub z przymusu. W różnych źródłach wyszukujemy, to, co w danej chwili jest nam potrzebne. Wykorzystujemy znalezione materiały i co dalej? Co z tego rozumiemy? Jakie wnioski wysuwamy z lektury? Czy stajemy się społeczeństwem wtórnego analfabetyzmu? Wreszcie, czy jest jakiś sposób, by to zmienić?

Nie dowiemy się tego, jeśli nie zaczniemy czytać – uważnie i bez pośpiechu. Tekst nie może być tylko polem do napisania pod nim pojedynczych, nic nie znaczących słów. Żeby mieć zdanie o tym, co się pisze trzeba najpierw poświęcić chwilę na lekturę, przemyśleć odczucia, jakie wywołała na nas treść. Przecież wystarczy odrobina chęci i czasu, by wiedzieć, o czym mowa.
Niestety nie zawsze słowa napisane, to słowo zrozumiane.
Avatar użytkownika
Pilar
Redaktor
 
Posty: 53
Dołączył(a): piątek, 4 maja 2012, 09:11

Postprzez » sobota, 19 maja 2012, 20:56

 Re: Artykuły Pilar

Postprzez Tiber » środa, 6 maja 2020, 00:48

Lubię czytać artykuły takie jak te https://eleganckilot.pl/, ponieważ lubię grać w kasynie i jest to dla mnie nawet przydatne :) Jeśli grasz, to na pewno musisz mnie zrozumieć. Będę zadowolony, jeśli podzielisz się również użytecznymi informacjami
Tiber
 
Posty: 3
Dołączył(a): czwartek, 26 wrz 2019, 05:00

Postprzez » środa, 6 maja 2020, 00:48

 


Powrót do Artykuły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość